Vesikroom

Vestlused vabadel, aga siiski vanu BMW'sid puudutavatel teemadel.
Vasta
jesse
Postitusi: 71
Liitunud: 28 Mai 2019 11:00

Vesikroom

Postitus Postitas jesse »

Tere klubilised. Jagan kogemust vesikroomi teemal.
Tekkis vajadus spidoploki servad ja spidokellade rõngad ära kroomida. Tegu on plastikuga ja paistab et ka selle automudeli tüüpkulumise piirkannaga. See lihtsalt kuidagi tuhmub ja laguneb neil.
Paar pilti algselt:
IMG_9674.jpg
IMG_9674.jpg (59.46 KiB) Vaadatud 6974 korda
IMG_9271.jpg
IMG_9271.jpg (81.71 KiB) Vaadatud 6974 korda
Otsisin variante ning tol hetkel tundus ainuke võimalus olema vesikroomimine. Leidsin ka ühe kontakti, kellele asjad ette näitasin. Tegija näitas kuidas ta ühed reflektorid olid teinud ja see paistis hea. Samas ta ütles et need minu detailid ün päris keeruline töö, kuna teha tuleb vaid servad, mitte suured pinnad. Spidorõngad ja spidoploki servad puhastasin ise ära, ehk siis suurem jagu eeltööd tegin ära. Lisaks teipisin kroomimist mittevajava pinna kinni.

Viisin tegemisse. Esimese korraga rõngad.

Kui rõngad valmis, siis üle vaadates olid nad liiga kollaka-kuldse kroomiga, ning servad justkui ujusid (nagu värv, kui ujuma kukub).
Lubas ümber teha ning andsin ka spidoploki.

Kui kõik valmis, siis läksin järgi. Kiiruga võtsin töö vastu, kuna pidin kiirelt edasi sõitma, et pimeda peale ei jääks. Esmasel vaatlusel tunduski tulemus rahuldav (ehk siis viie palli süsteemis 3 väikese plussiga). Hinnaks küsis kahe- ja kolmekohalise numbri kandis summa. See tundus veiz palju, aga kuna tundus et kusagil mujal paremat ei saa, siis leppisin olukorraga ja maksin ära. Aga kui paar paeva hiljem asja täpsemalt vaatasin, siis hakkasid servad juba lahti pudenema ning leidsin ka muid puudujääke.

Minu hinnang tööle on: sarnaseid peeneid detaile ei soovita ma tollel tegijal teha lasta. Lisaks tuleb tunnistada, et püüdlikus seda tööd paremini teha, mehel puudus. Jah, ta ütleski, et teeb seda hobi korras. Igatahes - kui mees teab et tulemust ei tule, siis mina tema asemel sellist tööd ei võtakski tegemisse. Lisaks oli tunda, et tal ehk oleks olnud võimalus eeltöötlust paremini teha, aga kindlasti ta seda ei teinud piisavalt.

Lisan pildid tehtud tööst.
IMG_9382.jpg
IMG_9382.jpg (59.49 KiB) Vaadatud 6974 korda
IMG_9378.jpg
IMG_9378.jpg (59.44 KiB) Vaadatud 6974 korda
IMG_9377.jpg
IMG_9377.jpg (47.94 KiB) Vaadatud 6974 korda
IMG_9376.jpg
IMG_9376.jpg (65.76 KiB) Vaadatud 6974 korda
IMG_9375.jpg
IMG_9375.jpg (49.4 KiB) Vaadatud 6974 korda
IMG_9373.jpg
IMG_9373.jpg (55.76 KiB) Vaadatud 6974 korda
Nüüd aga veidi positiivsemast kogemusest.
Muude polstri kroomi taastamist uurides, pakuti välja üheks lahenduseks ka 3M spets kroomteip. Mõte liikus, et võiks seda kroomteipi proovida ka spidoploki juures. Aga sealt edasi arenes mõte hoopis kroomkile peale. Õnneks leidus hea kamraad, kes reklaamkiletamisega igapäevaselt tegeleb. Näitasin asjad ette ning ütles et midagi saab kindlasti teha. Kuna kohe polnud kroomkile käepärast, siis tegime kiletamise proovitöö suvalise kilega - tulemus jättis hea mulje.

Edasi tegin veidi eellihvimist ning kroomi alla mitte mineva pinna uuendamise (spreitasin musta aerosooliga üle) ning viisin kiletamisse. Vend muidugi veidi kirus et see ei olegi nii lihtne, aga tehtud sai ja ma olen tulemusega rohkem rahul, kui selle vesikroomiga. Ka hind tuli kindlasti kolm korda odavam, ehkki see kroomkile ruutmeeter ise maksab 120- euro kanti, ning see pidavad see kvaliteetsem olema, kus aasta pärast kokku tõmbama ei hakka, vaid mingi 7a. garantii olevat. Näis. Hetkel tundub päris hea.

Lisan pildi:
IMG_9716.jpg
IMG_9716.jpg (517.19 KiB) Vaadatud 6974 korda
Arvo
Postitusi: 1345
Liitunud: 09 Sept 2004 08:41
Asukoht: Tartu

Re: Vesikroom

Postitus Postitas Arvo »

Kas selle vesikroomimisele migeid DIY kitte ei müüda? Ma ise valmistusin siin armatuurlaua flokkimist tellimustööna tegema (küsiti veidi üle 200) ja siis pooljuhuslikult avastasin, et on müügil ka vastavaid komplekte kodus tegemiseks (hind 30). Proovin ilmselt ise ära teha.

Kroomkilet on jah saadaval ka palju odavamat, minuarust sinna 20.- kanti ruutmeeter hinnaga. See 7 aasta garantii teema on rohkem aktuaalne välitingimustes, kus UV kiirkus, lumi vihm jne on mängus seal armatuurlaual kestaks ilmselt odavam ka.
E24 635CSi | E10 2002
jesse
Postitusi: 71
Liitunud: 28 Mai 2019 11:00

Re: Vesikroom

Postitus Postitas jesse »

Armatuurlaua teema .... aerosoolide riiulis leidsin samuti huvitavaid spreisid, mindi, mis moodustavad kummikihi vms. Igatahes kui sellised spreid olemas, siis pm on ka tummisemad asjad olemas. Igatahes asi millega võiks katsetada. Endal kah armatuur pragune ja tahaks kunagi tegemist.

Kile - jah, on odavamaid, aga nendega pidi ikka see olema et aasta möödudes hakkavad liimiservad paistma, ehk siis kile hakkab mängima. Samuti pidavat venitamisega olema suurem risk. Ka see konkreetne kile hakkas liigse venitamise juures juba veidi tuhmuma ja liigselt venitades juba ka pragunema. Konkreetne kile pidigi parema kvaliteediga olema ja seda kasutavad ka need rikkad Gumballi vennad oma autode kleepimisel. Aga nagu ikka, eks aeg annab alles arutust. Ja tõde näeme aastate pärast. Mina seni rahul.
Arvo
Postitusi: 1345
Liitunud: 09 Sept 2004 08:41
Asukoht: Tartu

Re: Vesikroom

Postitus Postitas Arvo »

Sul on väga viisakas masin, selle jaoks ma ise laseks pigem üle nahatada armatuuri. On küll mitu korda kallim aga tulemus on selline, mida on aastate pärast ka ka hea vaadata. See flokkimine jms odavad lahendused on ikka suht porno teema ja rohkem selliste "rallikate" jaoks nagu mina ehitan.

Aga kile osas tuleb meelde (olen ise selle töö peal kunagi olnud) et see odavama otsa kroomkile oli üpriski habras (nagu foolium) ja sellise koha peale tõenäoliselt ei annaks seda kleepidagi.
E24 635CSi | E10 2002
AARE540
Postitusi: 97
Liitunud: 03 Sept 2019 13:07
Asukoht: Pärnu

Re: Vesikroom

Postitus Postitas AARE540 »

Ma ikka imestan nende hobi korras tegijate üle, kes küsida oskavad hästi, kuid töö kvaliteet hinnale ei vasta. Ma olen ise ikka seda meelt olnud, et enne kui koledat hinda hakata küsima, peaks ikka kvaliteedi ka vastavaks saama. Aga eks paljudel on ikka see mentaliteet, et hommikul teen firma ja lõunaks olen rikas.
Kasutaja avatar
RND
Klubiliige
Postitusi: 143
Liitunud: 30 Juun 2012 23:04
Asukoht: Tallinn

Re: Vesikroom

Postitus Postitas RND »

Erinevatel tehnikatel (vesikroom, kiletamine jne) on omaette tehnilised piirid, mis on võimalik ja mis mitte. Mis iganes erilahenduste puhul tulebki alati arvestada, et tulemus pole alati ideaalne. Eriti kui tegemist on vanade detailidega, mitte peegelsiledate uute detailidega.

Raha küsimise teema on omaette asi. Kui klient soovib erilahendust, mille puhul pole kindel lõpptulemus, siis kliendi vaatenurgast on muidugi nadi maksta raha kehva tulemuse eest. Seevastu tootja poolelt võib see erilahendus tähendada mitut katsetust, topelt ajakulu, materjalikulu jne.

Ehk minu point on see, et pole olemas mingit sellist mentaliteeti, et "hommikul teen firma ja lõunaks olen rikas". Pigem on asi selles, et kui klient tuleb sooviga midagi uut proovida, siis tuleb olla valmis ka neid katsetusi kinni maksta.
jesse
Postitusi: 71
Liitunud: 28 Mai 2019 11:00

Re: Vesikroom

Postitus Postitas jesse »

Üldiselt on ülalkirjutatul õigus. Ent nii kehva tulemust ei osanud oodata. Ning ilmselgelt tajusin tegija lohakat suhtumist ja rumalat loba et kroom ei jäänud rõngaste servadesse ujuma nagu värv. Nii lihtsalt oli. Ning tegija poolt ettevalmistus vesikroomiks tundus olema nullilähedane. Oleks ta siis öelnud et eeltöötlus ja puhastus tuleb ta samuti teha. Krt, muru peale ju asfalti kohe maha ei peane, enne ikka valmistad maa ette. Samas veljed viisin taastamisse siis öeldi et tegemist jagub, aga teeme ära ja tehti sellise innuga ja põhjalikkusega ja mul polnud kahju maksta selle eest 10x kallimat hinda mis ma veljed ostsin.
Ning kiletaja ütles et kui ei sobi, siis ta soovib vaid materjali kulu tagasi saada. Mingi omavastutus peab tegijal kah olema - või ei olegi?

EDIT! Üks tuttav võttis samuti sellesama vesikroomijaga ühendust, aga temas oli tekkinud umbusk selle tegija vastu juba suhtlemisel.
Arvo
Postitusi: 1345
Liitunud: 09 Sept 2004 08:41
Asukoht: Tartu

Re: Vesikroom

Postitus Postitas Arvo »

Ma olen nende vanade rontide taastamisega juba päris palju aastaid hobi korras tegelenud, ja kahjuks olen täheldanud Eestis päris palju mentaliteeti, et kui lähen mõnesse firmasse või ettevõttesse mõne detaili või jupi taastamise murega siis on 3 varianti:
1. töö võetakse vastu aga jääb kuhugi riiulile kurat teab kui kauaks vedelema. Kui ise pidevalt kubjast ei mängi, ei viitsi keegi liigutada.
2. tulevad mingid segased vabandused, kuidas nemad oma tehnikaga ei saa seda tööd teha ja kui ikka tõesti väga tahad, siis võime ju proovida ja garantiid ei paku.
3. Võetakse töö vastu, saab äkki isegi kokkulepitud tähtajaks valmis aga kvaliteet on allapoole igasugust arvestust. Raha loomulikult küsitakse kahekordselt!!

Selline stsenaarium käivitub millegipärast just siis, kui julgen mokaotsast paotada, et tegemist on vanale hobiautole mõeldud jupi taastamisega. Selle koha pealt tasub pigem mingit udu ajada, ala et see on mu kombainil või lüpsimasinal väga oluline detail ning viljakoristus pooleli ja lehm sünnitab ning üldse oli juba eile seda tööd vaja :D
E24 635CSi | E10 2002
AARE540
Postitusi: 97
Liitunud: 03 Sept 2019 13:07
Asukoht: Pärnu

Re: Vesikroom

Postitus Postitas AARE540 »

Arvo, ma miskipärast arvan, et kõige levinum selliste asjade puhul, mida igapäevaeluks vaja pole ehk siis hobiautode juppide puhul on ikka see kolmas variant, mida sa mainisid :) Sest eks need firmad mõtlevad nii, et "kuulge, kui inimesel on hobiauto, läheb tal ju piisavalt hästi, seega proovime, äkki on ta piisavalt loll, et lampi midagi maksta" :D
Samas ma ise arvan, et hobiauto ehitaja ei saa kindlasti mitte oll olla, sest praegu on olemas igasugu kanaleid, kust üle maailma juppe otsida, internet on valla jne. Jah, mõned asjad on spetsiifilised, kuid siiski ei ole vist olemas asja, mida mitte keegi ei tee. See vesikroomi näide on tõesti vist parim, mis kirjeldab seda, et teeme ära, tulemuse eest ei vastuta (osaliselt Arvo poolt välja toodud 2. punkti ka sisse), kuid pappi tahaks ikka korralikult saada.
Aga nõuanne hea muidugi- kui mul peaks mingi vajadus tekkima, et midagi spetsiifilisemat teha, siis hakkan edaspidi hoopis "kombainile juppe taastama" :P
jesse
Postitusi: 71
Liitunud: 28 Mai 2019 11:00

Re: Vesikroom

Postitus Postitas jesse »

Läts kuis läts. Kes teab, milleks see hea oli!

Aga lõpetuseks siispaar linki plastiku kroomimisest.

Et siis peenikesi asju tehes on risk äärmiselt suur. Suurepinnaliste "kroomimisega" võib asjal jumet olla. Teenusepakkujatega kindlasti konsulteerida, kes teeb eeltööd ja kui palju. Aga mina ei julge soovitada, ehkki ega mõne asja puhul variante polegi:

https://www.omegaclub.org/viewtopic.php?t=13591

Siin aga on keegi kasutaja Aryan väga kriitiline selle teema osas kommenteerides:
https://www.osta.ee/kroomvarv-ja-vesiprnt-86608282.html

Ning mida ideaalis oleks tahtnud katsetada, aga nad üksikut tööd tol hetkel vastu ei võtnud:
http://www.vesimentor.ee/et/tootmisvoim ... kroomimine


Parimat ja läheme edasi! Ma ise arvan et vabas teemas mingite tehnoloogiate kommenteerimine on väga teretulnud. Hobiautode puhul tuleb igasugu tehnoloogiaid ja metoodikaid kasutusele võtta. Minu uus mänguasi saabus eile, see Ultrasonic Cleaner. Näis mis ta mulle pakkuma hakkab.
AARE540
Postitusi: 97
Liitunud: 03 Sept 2019 13:07
Asukoht: Pärnu

Re: Vesikroom

Postitus Postitas AARE540 »

Siit foorumist Marko alles mõni kuu tagasi soetas samuti selle ultrahelipesuri ja tema esimesed muljed olid küll positiivsed. Tõtt öelda plaanin omalegi selle soetada :)
jesse
Postitusi: 71
Liitunud: 28 Mai 2019 11:00

Re: Vesikroom

Postitus Postitas jesse »

Näis jah. Ca 250- koos saatmisega sai see 30l (see pole üldse nii suur kui arvata võib)(kogu kasti mõõdud on 52x31x30cm (seega kogukast on ca 50l)) 20nov ostetud ja eile õhtal jõudis minuni. Ebayst sai ostetud. Näis, kaua funkab. Aga ta ikka suristab küll üht teist detailidest lahti. Panin käetoed kah likku, et vinüüli poori vahelt musta lahti tõmbaks. Ja eks ta ikka leotas kah. Aga tulevikus proovin teisi asju. Raseerimisvahendi leotas kah mõnusalt lahti. Peaks kubufiltrit kah proovima :)

Ahjaa, ma ostsin T-puhtax'ist sellist toodet nagu Turbo 2 (5l)(vist oli ca 17 eur)
https://t-puhtax.ee/product/turbo-2/
ja teine asi mida soovitatakse on PlexU:
https://estko.ee/tooted/plex-u/?lang=en
AARE540 kirjutas: 26 Nov 2019 10:45 Siit foorumist Marko alles mõni kuu tagasi soetas samuti selle ultrahelipesuri ja tema esimesed muljed olid küll positiivsed. Tõtt öelda plaanin omalegi selle soetada :)
Vasta